OMEGA PHARMA - QUICK STEP
Spojenie Quick Stepu a Omega Pharma umožnilo manažérovi Patrickovi Lefevrovi výrazné posilňovanie tímu. Pred sezónou 2012 vznikol nový supertím, ktorého súčasťou sú momentálne aj jeden slovenský cyklista, slovenský sponzor a dvaja českí cyklisti.
Tím Quick Step sa pohybuje v pelotóne od roku 2003, pričom prešiel aj zlatými časmi s Bettinim, Paolinim, Virenquem,Museeuwom či Pozzatom. Postupne to však začalo ísť dole vodou a v sezóne 2011 získali jediné World Tour víťazstvo. Našťastie podarila sa akási revolúcia, spojili sa so sponzoromOmega Pharma. Navyše využili aj zánik HTC a zlúčenie Leopardu s RadioShackom, aby výrazne zvýšili kvalitu svojej súpisky, ktorá sa zároveň stala medzinárodnejšou. Šestnáste miesto zo sezóny 2011 nahradili v roku 2012 štvrtým miestom. So Sky sa podelili o prvé miesto v počte víťazstiev - 51! Počas sezóny cyklisti dokonca vtipkovali, že tlačový hovorca Alessandro Tegner potrebuje nejaké posily, lebo nestíha zvolávať tlačovky k víťazstvám. Najvýznamnejšie boli štyri triumfy Toma Boonena na veľkých jarných klasikách vrátane Tour of Flanders a Paríž-Roubaix. Navyše až deviati cyklisti tímu sa stali v ôsmych krajinách národnými majstrami, z toho piati vrátane Petra Velitsa v časovke. Časovkársku silu potvrdili titulom majstrov sveta v časovke a aj individuálnym titulom majstra sveta Tonyho Martina.
Sezónu 2013 odštartoval tím sústredením na Slovensku, no a potom zbierali úspechy najmä Kwiatkowski, Cavendish, Štybar či Chavanel. Dosiahli desiatky čiastkových úspechov, ale v celkovom poradí a na klasikách neboli najlepšími. Jediné celkové víťazstvo vo World Tour získal Štybar na Eneco Tour. Tím klesol na siedme miesto v rebríčku UCI, i keď znova potešili tituly majstrov sveta v tímovej a individuálnej časovke (Tony Martin). V sezóne 2014 to bude ale zase iná pesnička. Do tímu prišli cyklisti ako Uran, Bakelants, De Gendt či Poels, ktorí vedia jazdiť aj na celkové poradie. Kvalitu vláčikov a šprintov by mal vylepšiť Mark Renshaw. Dres belgického tímu si v roku 2014 obliekajú tiež dvaja mladíci, Čech Petr Vakoč a Francúz Alaphilippe, ktorí prišli z tímovej "farmy" s názvom ETIXX-Ihned. Naopak s tímom sa pred sezónou rozlúčili cyklisti ako Peter Velits (teraz BMC), Devenyns,Chavanel, Pineau či Grabsch. Zmluva skončila Františkovi Raboňovi, ktorý pokračuje v horskej cyklistike.
V belgickom družstve máme ale stále viacnásobné zastúpenie. Medzi cyklistami je to Martin Velits, plus dvaja českí zástupcovia Štybar a Vakoč. Významným sponzorom tímu a jediným slovenským sponzorom v profesionálnej cyklistike je spoločnosť janom, ktorá najnovšie stojí aj za kontinentálnym tímom z Dohnian. Dodajme ešte, že majiteľom tímu je zase český miliardár Zdeněk Bakala. V spolupráci s ostrieľaným generálnym manažérom Patrickom Leféverom vytvorili jazdcom kvalitné zázemie. O finančnú stabilitu je postarané, hlavnými sponzormi sú Quick Step (podlahy) a Omega Pharma (lieky). Bicykle dodáva Specialized. Celé vedenie tímu má za sebou bohaté skúsenosti, stačí spomenúť napríklad meno známeho športového riaditeľa Briana Holma, ktorý navštívil aj Slovensko počas národného šampionátu v Púchove.
Čo sa týka vedenia tímu, tak treba ešte pripomenúť, že Lefévre označil ako svoju veľkú chybu, že nezobral po skúške do tímu Petra Sagana. Pri príchode Velitsovcov do tímu spomenul aj slovenskú cyklistiku: "Martin a Peter prichádzajú z krajiny plnej potenciálu, ktorá sa dostáva na cyklistickú scénu." V zákulisí sa pošuškávalo aj o príchode slovenského mladíka Michaela Kolářa minimálne do rezervného tímu, ale ten napokon skončil pred sezónou 2014 v Saxo Banku. Sezóna 2014 bude zaujímava i z pohľadu Omegy, pretože tím má tentoraz špičkového lídra pre celkové poradie, do klasík, časoviek aj do šprintov. Najväčšími lídrami a dôkazom všestrannosti sú Uran Uran, Boonen, Tony Martin a Cavendish.
História projektu
V tejto časti môžete popísať históriu Vášho projektu a čo Vás viedlo k nápadu ho realizovať. Je vhodné sa taktiež zmieniť o dôležitých míľnikoch a poďakovať ľuďom, ktorí sa na projekte zúčastnili.